ct metoda / Elektrické stroje točivé NN a VN

Oblast údržby – čištění – vinutí elektrických strojů točivých je oblastí, kde se použití tlakového čištění (ct metoda) ve spojení s čistícími a odmašťovacími vlastnostmi kapaliny ct 02 v poslední době velice rychle rozvíjí. Aplikace kapaliny ct 02 pod  tlakem 22 MPa zajistí důkladné vyčištění i míst, kam se při klasickém způsobu nelze dostat, např. čela vinutí.

Čištění elektrických strojů točivých ct metodou se provádí při demontovaném motoru (zvlášť stator a rotor ) nebo i ve stavu provozním.

Použití kapaliny ct 02 pod tlakem  zajistí perfektní vyčištění vinutí a zároveň zajistí dokonalou přilnavost ochranných laků. Kapalina ct 02 spolehlivě rozpustí a vyplaví nečistoty a mastnoty z vinutí a navíc se odpařuje bezezbytku a nenapadá materiály používané v elektrotechnickém průmyslu, v tomto případě se jedná o ochranné laky.

ct metoda se dá úspěšně použít na zařízení i za provozních podmínek, které vyžadují nepřetržitý provoz, např. pomocný a hlavní budič generátorů.

V případě silně znečištěného vinutí el. motoru je vhodné použít tzv. předčističe. V tomto případě se jedná o kapalinu ct 715 G, která se aplikuje na povrch vinutí lehkým nástřikem a nechá se působit maximálně 15 minut. Během této doby předčistič naruší hrubé nečistoty a poté se musí důkladně opláchnout a vymýt vlastním čističem tj. ct 02.

Fotodokumentace elektrických strojů točivých před a po aplikaci ct metody - pro zvětšení klikněte na vybraný obrázek

 
 

zpět

© 2012